Plavání je určitě zdraví prospěšná věc. Navíc člověka nadnáší voda, takže špatně plavat skoro nejde, což se třeba o běhu říci nedá. I to je jeden z důvodů, proč si Češi stále více pořizují bazény na zahradu k domu nebo chatě. Jenže mít vlastní bazén, to není jen tak. Je potřeba se o něj také adekvátně starat, hlavně tedy o vodu v něm. Nestačí bazén na jaře odzimovat a napustit, je potřeba také uvést vodu do stavu, ve které bude vhodná ke koupání.
plavající muž


Pevné smetí


Různými lístky, mrtvým hmyzem nebo klacíky se hemží prakticky všechny nekryté bazény. Stačí trochu silnější vítr a další den máte co dělat. Tento druh smetí by sám o sobě nevadil. Problém je, že s sebou přivede i nezvané návštěvníky v podobě bakterií. A proto je dobré se tohoto smetí neustále zbavovat. Stačí k tomu síťka na ryby nebo speciální bazénová síťka. Čím větší vodní plochu doma máte, tím více se pochopitelně nadřete. Na noc můžete alespoň zakrývat bazén fólií nebo plachtou k tomu určenou. Tím si ušetříte spoustu práce. Nevadí-li vám trochu větší investice, obežeňte okolo bazénu vkusnou zimní zahradu. S pár úpravami a vhodným vyhříváním si pak můžete dopřávat plavání i v zimních měsících.
muž s brýlemi do vody


Mikrobi


I když všechno smetí do mrtě uklidíte, vždy se vám budou ve vodě tvořit mikrobi. Ty musíte stůj, co stůj eliminovat. Existují na to přípravky v podobě chlorových tablet nebo prášku. Při dodržení správné koncentrace udržíte bazénovou vodu na odpovídající kvalitativní úrovni. Pokud máte na chlór alergii, klidně můžete zvolit jiný druh bazénové dezinfekce, například přípravky na bázi kyslíku jsou poměrně účinné, ovšem také drahé. Dnes můžete udržet vodu čistou i pomoci UV lampy. Je však potřeba koupit takový typ, který dokáže pokrýt celou plochu bazénu. Nejedná se však o nejlevnější záležitost, a to nejen z důvodu pořizovací ceny, ale rovněž i co se týče spotřeby elektřiny.