Pokud bydlíte ve výškovém panelovém domě, jistě nestojíte o to, cítit, jak kdo v kterém bytě co vaří, kdo třeba něco kutí s ne zrovna voňavými barvami a podobně. A také určitě nestojíte o to, být svědkem, jak se po vnitřních stěnách domu rozlézá plíseň, která je ostatně po čase také cítit svým charakteristickým zápachem. Zatímco při výparech z kuchyní si můžete jen něco pomyslet o kuchařském umění vašeho souseda, přítomnost plísní je obtěžující již ve vážnější úrovni. Je zdraví nebezpečná. Tyto pachy a vlhkosti se do domu dostávají buď přirozeným způsobem, srážením vzdušné vlhkosti, nebo jsou v něm přímo produkovány a do větracích šachet, tzv. stoupaček, z jednotlivých bytů exportovány různými ventilátory, digestořemi či jinou interiérovou vzduchotechnikou.
Jenže co s těmi pachy a vlhkostmi, které jsou v domě a ve stoupačkách? Kdysi se odvětrávání řešilo velkými ventilátory na střechách domů. Byly to velké, nevzhledné krabice, které po automatickém sepnutí produkovali poměrně značné množství hluku, ke kterému se po nějaké době činnosti, přidaly zákonitě i neméně hlučné a obtěžující vibrace. Tyto ventilátory bylo třeba neustále udržovat a opravovat a jejich provoz byl docela náročný na spotřebu elektrické energie. Dnes již doba pokročila a celou záležitost s odvětráváním domů lze řešit elegantně, levně a rovněž esteticky. Všechny tyto vlastnosti totiž spojují automatické ventilační turbíny, které fungují na bázi fyzikálních zákonů (tzv. komínovém efektu) a při pomoci proudění povětří. Nespotřebovávají tak drahou a stále dražší elektrickou energii.
Turbíny přes své nízké náklady nabízejí dostatečný výkon na odvětrání šachet panelových domů. Pokud si je majitelé zvolí, čeká je v podstatě jen jednorázová investice, a to do jejich pořízení a montáž. Údržba těchto turbín je jednoduchá, finančně nenáročná. A bonus na závěr. Záruka se poskytuje na 20 let!