Současná ekonomická situace znamená pro mnoho lidí snížení jejich životní úrovně. I ti, co doposud měli všeho dostatek, se najednou musí naučit šetřit. A tohoto trendu nebyl ušetřen ani trh s nemovitostmi. Zatímco totiž relativní příjmy domácností ve srovnání s výdaji klesají, ceny nemovitostí jdou dlouhodobě nahoru.
Přesto se obchod s nimi nezastavil. Stále se najdou nejen lidé, kteří je prodávají, ale i ti, co jsou ochotni je koupit. Bohužel, čím dál častěji nemají dostatek peněz na to, aby si ji mohli jen tak jednoduše dovolit, a to i v případě, že šetřili například pomocí stavebního spoření.
Často jim tedy nezbude nic jiného než si vzít hypotéku. Z nich si na popularitě získává především ta americká, a to především proto, že při podávání žádosti není nutný ani ručitel, ani doložení příjmu. Proto tento model nabízí stále více nebankovních společností, a každá z nich chce za své služby poněkud jinou částku.
Je tedy pochopitelné, že lidi začalo zajímat, kteráže je skutečně ta nejlevnější americká hypotéka FAHD. Samozřejmě na první pohled by se mohlo zdát, že odpověď je jednoduchá: ta, která má nejnižší úrok. Avšak ačkoliv tento názor podporují také mnohé reklamy, nemusí tomu tak ani zdaleka být. Ve hře jsou totiž ještě i jiné faktory.
Tím hlavním jsou další poplatky, které společnost inkasuje. Mohou to být například poplatek za vedení účtu či dokonce za vložení platby. A ty všechny mohou dohromady dát poměrně slušnou sumu, zvláště když vezmeme v úvahu, že hypotéka je obvykle dlouhodobou záležitostí. Samozřejmě nemůžeme úplně vinit poskytovatele. I jim se totiž stále zvyšují náklady, a pokud se chtějí udržet na trhu, potřebují co nejvyšší zisk. A tak se snaží z každého zákazníka získat co nejvíce peněz. Avšak ačkoliv je to pochopitelné, neznamená to, že je to pro nás výhodné. Co s tím tedy můžeme dělat? Tím nejlepším je pořádně si přečíst podmínky, ať víme, co vše budeme platit, a spočítat si, kolik to bude dělat za celou tu dobu. Výsledek možná překvapí.