Od užitkových dřevin se v moderních zahradách v posledních letech docela upouští. Je to však velká škoda. Dříve se zahrada neobešla bez jabloně, třešně, ale také rybízu. Dnes se vysazují buxusy, túje a okrasné javory.
Ovocné keře však nemusí působit v žádném případě špatným dojmem, jsou-li správně vysazeny a je-li o ně vhodným způsobem pečováno.
Navíc se nám za svou péči odvděčí chutným a zdravým ovocem, které můžeme nejrůznějšími způsoby zpracovávat.
Který keř můžeme na zahradu vysadit?
Maliny
Jsou velmi oblíbené nejen díky své skvělé chuti, ale také popínavým šlahounům, které dokáží vytvořit příjemnou zástěnu, pnou-li se po připravené konstrukci, nebo plotě. Stejnou službu nám udělají také ostružiny.
Rybíz
Rybízové marmelády, sirupy, ale také výborné koláče má snad rád každý. Keře, které dorůstají výšky až k metru a půl pak dokáží udělat efektně ohraničit jednotlivé části naší zahrady.
Angrešt
Keříky angreštu mohou být nízké a rozvětvené, nebo na úzkém kmínku s hustou korunou. Ať si vyberete jeden nebo druhý, odmění vás chutnými a zdraví prospěšnými plody a o efektu estetickém ani nemluvě.
Borůvky
Drobné keříky různých druhů borůvek, které se v letní sezoně obsypou modrými kuličkami, které tak milujeme, také vypadají velmi hezky v jakékoliv zahradě.
Arónie
Keř arónie, neboli černého jeřábu je také velmi příjemným zpestřením. V mnohých zahradách je používán také jako živý plot, nehledě na výborné bobulovité plody, které jsou díky svým blahodárným účinkům na lidský organismus označovány jako superpotravina.
Většina těchto keříků, plodících drobné ovoce, je nenáročná na půdu a péči. Na začátku sezony je hlavně u šlahounů malin a ostružin potřeba ostříhat oschlé výhonky, jinak si keř spokojeně žije vlastním životem. Chceme-li podpořit růst, můžeme rostliny hnojit, ale ani to většinou není nutné.