I v naší republice za posledních 20 let je dost lidí zadlužených. Ti, kteří si pořídili hypotéky na vlastní bydlení, tak moc dobře vědí, co to obnáší, aby pravidelně a po dlouhá léta dokázali svou půjčku splácet bez problémů.


Na druhou stranu jsou mnozí, co si vezmou půjčku v řádu několik desítek tisíc korun, například na zahraniční dovolenou, dárky na vánoce, novou kuchyň apod. Splácí, ale v domácnosti se jim rozbije pračka a zase si potřebují půjčit. A nějak se z těch dluhů nedokážou vymotat, i když se snaží získat navíc finance třeba z druhého zaměstnání. Těch příběhů o zadlužení je moc.
zmáčknutá peněženka


Finanční gramotnost lidí v zadlužování spočívá hlavně v tom, že při výběru věřitele by si měli důkladně rozmyslet, kolik a za jakou cenu si peníze půjčí.


Ať se jedná o bankovní nebo nebankovní půjčky (spotřebitelské úvěry, hypotéky), jsou důležité tyto faktory:


· Dobře a s rozumem, si svůj rozpočet předem spočítejte, nic nikdy neuspěchejte, nejlepší je využít finančního poradce. Pokud možno, nechte si vždy i malou finanční rezervu zadní vrátka.


· KVALITA poskytnuté finanční služby, je velmi důležitá. Měla by vám nabídnout v přehledné (srozumitelné) smlouvě, kterou si ještě před podpisem můžete v klidu přečíst a prostudovat:


a) roční procentuální sazbu nákladů


b) všechny ostatní náklady, které jsou spojené s půjčkou


c) na internetu si kvalitu nabízených služeb můžete vyhledat v „porovnávačích půjček“


· Nevěřte reklamám! Než se rozhodnete, zjistěte si na internetu recenze a názory druhých (alespoň za poslední rok) na dané finanční instituce.


· Využijte kvalitního pojištění, které vám pomůže v případě neschopnosti splácet svůj závazek. Vyplatí se to, protože v životě každého jedince nebo rodiny mohou nastat kdykoliv nenadálé změny.


· Nikdy nikomu neplaťte žádnou zálohu.


· Pokud nastanou jakékoliv problémy, měli byste mít u sebe přímý telefonní kontakt na svého bankéře. (Ověřte si ho předem.)


· V případě více půjček je výhodné využít sloučení, tzv. konsolidaci půjček.


sevřené peníze


Pokud se člověk od mládí naučí spořit i malou částku z peněz, které reálně má, nemusí se dostat v životě do finančních problémů.